Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Kutatási terület
A kutatócsoport munkáját két fontos terület alkotja: egyrészt a közcélú nyelvi szolgáltatások működtetése, ennek részeként a névadáshoz, névváltoztatáshoz kapcsolódó törvényi kötelezettségből adódó feladatok ellátása, másrészt a szolgáltatásokhoz kapcsolódó kutatások. A nyelvi közönségszolgálat nyelvi problémák megoldásában, helyesírási kérdésekben, különböző szövegek értelmezésében nyújt segítséget. A csoport kutatásai elsődlegesen a gyakorlati munkából nyert adatok feldolgozására, rendszerezésére épülnek.
A törvényi kötelezettség körébe tartozik a jogszabályok figyelembevételével az újonnan kérvényezett utónevek bejegyezhetőségének, valamint a családnév-változtatásoknak a szakmai véleményezése. Ezt a munkát a kutatócsoporton belül önálló csoportként működő Névtani munkacsoport végzi.
Kutatócsoport-vezető: Ludányi Zsófia, PhD E-mail: yhqnalv.mfbsvn@alghq.uha-era.uh Telefon: +36 (1) 3429372 / 6031 |
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Munkatársaink
Nyelvtechnológiai és Alkalmazott Nyelvészeti Intézet
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Kutatásaink
A nyelvi problémák típusai és a nyelvi tanácsadás gyakorlatai
A nyelvi közönségszolgálathoz érkező nyelvi megfigyelések, kérdések olyan kutatási anyagot szolgáltatnak, amely megmutatja a beszélőközösség tudatosult nyelvi problémáit. A tanácsadási folyamat során összegyűlő adatok ezért folyamatos adatmentési és -feldolgozási kötelezettséget és egyúttal kutatási lehetőséget is teremtenek.
Mai magyar levelezési, e-mailezési gyakorlatok
A kutatás célja annak feltárása, hogy milyen nyelvi sajátosságok jellemzik a mai magyar levelezési, e-mailezési gyakorlatokat, illetve a beszélők mit érzékelnek problémaként azok nyelvi kérdései közül.
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Hírek
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Események
Meghívó Ludányi Zsófia habilitációs előadásaira
Miről árulkodnak neveink ‒ és miről nem?
A korpusz mint iránytű: a Magyar Nemzeti Szövegtár lehetőségei a nyelvi problémák kezelésében
XVIII. Alkalmazott Nyelvészeti Doktoranduszkonferencia
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Publikációk
A nyelvi problémák típusai és a nyelvi tanácsadás gyakorlatai
Ludányi Zsófia – Domonkosi Ágnes – Kocsis Ágnes – Jakab Dorottya 2022. A nyelvi menedzselés szemlélete és a nyelvi tanácsadás. In Deme Andrea – Kuna Ágnes – Markó Alexandra (szerk.): Tanulmányok a nyelvészet alkalmazásainak területéről. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 73–107.
Mai magyar levelezési, e-mailezési gyakorlatok
Domonkosi Ágnes – Ludányi Zsófia 2021a. Address forms and age roles in emailing practices between university students and their teachers. In: Uberman, Agnieszka – Trinder, Magdalena (eds.): Text – Sentence – Word. Studies in English Linguistics. Vol. IV. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, 26–38.
Domonkosi Ágnes – Ludányi Zsófia 2021b. Nyelvi problémák a hivatalos e-mailek megszólításaiban. Édes Anyanyelvünk 43/5: 18.
Domonkosi Ágnes – Ludányi Zsófia 2022. Social Distancing and Politeness: Hungarian Emailing Practices During the Coronavirus Epidemic. In: Gilbreath, Donna – Brunn, Stanley D. (eds.): COVID-19 and a World of Ad Hoc Geographies. Cham: Springer International Publishing. 721–739. https://doi.org/10.1007%2F978-3-030-94350-9_40
Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport•Kapcsolatok
Partnerintézmények
A Cseh Nyelvi Intézet Nyelvművelő Osztályán belül működő nyelvi tanácsadó központtal való együttműködés a cseh és a magyar nyelvi tanácsadói gyakorlatok, stratégiák, valamint a két beszélőközösség nyelvi problémáinak összehasonlító vizsgálatára irányul.
A Nyelvhasználati és Nyelvi Tanácsadási Kutatócsoport nyelvtervezési feladatokban és stratégiai tervek véleményezésében kapcsolódik az intézet munkájához.
Domonkosi Ágnes és Ludányi Zsófia a csoport alapító tagjai. A Nyelvhasználati és Nyelvi Tanácsadási Kutatócsoport munkája a nyelvmenedzselés-elmélet és a problémaközpontú szemlélet érvényesítése révén kapcsolódik a nyelvi nevelést megújítani kívánó célkitűzésekhez.
A Nyelvtudományi Kutatóközpont jogelődje, az MTA Nyelvtudományi Intézet és az MTA határon túli kutatóállomásai között 2007. május 8-án aláírt megállapodás értelmében a kutatócsoport hivatalosan is együttműködik a környező országokban működő magyar nyelvi irodákkal, kutatóhelyekkel.